قوانین و مقررات پرواز

قوانین و مقررات رزرو و ابطال پروازهای چارتری (داخلی)

 1. صدور و دریافت بليت اينترنتي تنها در صورت تاييد قطعي پرداخت از جانب بانك امكان پذير است.
 2. كليه عمليات خريد بليت در اين سايت مشمول قوانين جاري تجارت الكترونيك بوده و هرگونه تخلف تحت پيگرد قانوني قرار خواهد گرفت.(خریدار بدینوسیله اظهار می نماید که از کلیه قوانین و مقررات خرید بلیت آگاهی کامل دارد.)
 3. خريدار در كليه مراحل خريد و يا استرداد بليت موظف به ثبت اطلاعات کامل در سايت بلیط مارکت نزد خویش میباشد.
 4. شرايط كلي حمل مسافر و بار: حمل و نقل مسافرين و بار آنها تابع مقررات و محدوديتهاي مربوط به وظایف شركتهاي هواپيمايي مقرر در پيمان ورشو و مصوبه مجلس شوراي اسلامي مي باشد.
 5. بلیت خریداری شده فقط به مسافری که نامش در سیستم وارد شده است تعلق دارد و غیر قابل انتقال به غیر می باشد و در صورت عدم تطابق نام مسافر با کارت شناسایی، از پذیرش وی معذور خواهیم بود.
 6. مسئولیت هرگونه مغایرت در صحت اطلاعات پاسپورت یا کارت ملی (نام، نام خانوادگی، شماره پاسپورت، شماره ملی، تاریخ تولد، تاریخ انقضا و محل صدور) و شماره همراه بر عهده مسافر خواهد بود.
 7. مسئولیت صحت اطلاعات و اعتبار مدرک ویزا در مسیرهای خارجی به عهده مسافر می باشد.
 8. تغییرات احتمالی در برنامه ی پرواز ازطریق سامانه پیام کوتاه وایمیل به اطلاع خواهد رسید؛ لذا صحت شماره تلفن همراه و پست الکترونیکی به عهده خریدار می باشد.
 9. هرگونه تغییر در پرواز داخلی شامل جریمه بوده و درصد جرایم مشابه شرایط کنسلی میباشد.
 10. قوانین استرداد به شرح زیر می باشد:
  • تا ساعت 12 ظهر 2 روز قبل از پرواز 70%
  • تا ساعت 12 ظهر 1 روز قبل از پرواز 80%
  • از ساعت 12 ظهر 1 روز قبل از پرواز تا 480 دقیقه قبل از پرواز 100%
  • بعد از پرواز (No Show) شدن مسافر: 100%
 11. بلیت های اینترنتی صرفا از وب سایت فروش اینترنتی بلیط مارکت قابل استرداد می باشد. همچنین تغییر تاریخ یا کنسلی فقط بایستی از طریق این وب سایت انجام پذیرد.
 12. در زمان تاخير بيش از دو ساعت و يا ابطال پرواز توسط ایرلاین ، در صورت درخواست و انصراف از پرواز پس از برقراری تماس با واحد و با در دست داشتن بلیت ممهور ایرلاین مورد نظر، نسبت به استرداد وجه اقدام فرمایید.
 13. در صورت کنسل کردن بلیت، وجه پرداختی طبق قوانین بانکی حداکثر تا  5روز کاری به حساب بانکی شما مسترد خواهد شد.
 14. چاپ اطلاعات مسیر پرواز توسط مسافر و ارائه آن در فرودگاه به باجه پذیرش مسافر الزامی است.
 15. مسافر موظف به نگهداری از کدهای اعلام شده از جانب سیستم و ارائه آن به مأمور کنترل پرواز در فرودگاه می باشد.
 16. حداکثر 10 دقیقه فرصت برای پرداخت مبلغ صندلیهای خریداری شده و پرداخت آن از طریق کارت های بانکی عضو شبکه شتاب وجود دارد.
 17. حضور مسافر درکلیه فرودگاههای داخلی و خارجی دوساعت قبل از پرواز الزامی است.
 18. جهت دریافت کارت سوار شدن پرواز، ارائه کارت شناسایی معتبر (کارت ملی- پاسپورت) تمامی مسافران الزامی می باشد.
 19. درصورتیکه اطلاعات صحیح مربوط به سن نوزاد و کودک ارائه نگردد، از پذیرش مسافر ممانعت خواهد شد.
 20. میزان بار مجاز و رایگان همراه مسافر معادل با 20 کیلوگرم می باشد.
 21. پروازهایی که با هواپیمای BAE انجام میگیرد امکان پذیرش حیوان زنده وجود ندارد (هواپیمایی ماهان)

 

 

قوانین و مقررات رزرو و ابطال پروازهای سیستمی (داخلی)

 1. فعالیت وب سایت بلیط مارکت مطابق با قوانین جمهوری اسلامی ایران و همچنین تجارت الکترونیکی میباشد. خدمات ارائه شده در این وب سایت، مختص به "بلیط مارکت" است و هرگونه بهره برداری از متن ها، اطلاعات، عکس ها، طرح ها، لوگوها و نقشه های موجود در این وب سایت پیگرد قانونی دارد. افراد تنها با ذکر نام، نشانی و لینک به صفحه ی اینترنتی وب سایت "بلیط مارکت" مجاز به استفاده از مطالب این وب سایت در اینترنت می باشند و استفاده از اطلاعات در رسانه ها، با کسب اجازه ی کتبی از مدیریت شرکت بلیط مارکت بلامانع است.
 2. اطلاعات شخصی وارد شده توسط کاربران در سایت "بلیط مارکت" محرمانه بوده و در سطح امنیتی بالایی قرار دارد. بلیط مارکت نهایت تلاش خود را جهت نگهداری و محافظت از این اطلاعات به کار می برد. بنابراین به منظور حفظ حریم امنیتی اطلاعات شخصی کاربران، هر کاربر متعهد می شود که هیچ گونه اطلاعاتی را از روی سایت هک نکرده و هیچ مشارکتی با اشخاص حقوقی و حقیقی در انجام این امر نداشته باشد. همچنین در صورت مشاهده و اطلاع یافتن از هرگونه اقدام منجر به هک توسط شخص یا موسسات دیگر در اسرع وقت این امر را به اطلاع مدیریت سایت بلیط مارکت برساند.
 3. کاربران متعهد می شوند اطلاعات شخصی خود را در ثبت نام و رزرو به درستی و کامل وارد کنند و چنانچه اطلاعات خود را ناقص وارد کنند مسئولیت آن بر عهده ی شخص می باشد.
 4. کاربران متعهد می شوند که هر گونه تغییر در مشخصات شخصی خود را الزامآ و در اسرع وقت در وبسایت "بلیط مارکت" اصلاح نمایند، چنانچه این اصلاحات صورت نگیرد، این وبسایت هیچ گونه مسئولیتی در قبال تبعات ناشی از عدم صحت اطلاعات موجود نخواهد داشت.
 5. وبسایت "بلیط مارکت" اطلاعات شخصی کاربران را با هیچ مجموعه ی دیگری به اشتراک نخواهد گذاشت و مراجع ذیصلاح فقط برطبق موارد مطرح در قانون، امکان استفاده از این اطلاعات را خواهند داشت.
 6. وب سایت "بلیط مارکت" اطلاعات پرواز و فروش اینترنتی بلیت هواپیما را ارائه می دهد و در قبال شرایطی از قبیل: تاخیر یا تعجیل و کنسلی پرواز هیچ گونه مسئولیتی نخواهد داشت.
 7. هرگونه سوء استفاده از نام تجاری "بلیط مارکت" سایت اینترنتی "بلیط مارکت"، مکاتباتی از سوی "بلیط مارکت" و یا استفاده از نام های مشابه که شبهه مشابهت ایجاد نماید ممنوع بوده و چنانچه این امر صورت گیرد پیگرد قانونی خواهد داشت.
 8. پروازهایی که با هواپیمای BAE انجام میگیرد امکان پذیرش حیوان زنده وجود ندارد (هواپیمایی ماهان)

شرایط و ضوابط رزرو و خرید بلیت هواپیما

 1. فرایند خرید و رزرو بلیت از وب سایت "بلیط مارکت" طبق قوانین و مقررات تجارت الکترونیک می باشد و هرگونه تخلف در این امر تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت. کاربر ضمن خرید و رزرو اینترنتی بلیت متعهد می شود که در آگاهی کامل از کلیه ی قوانین و مقررات خرید بلیت از این سایت می باشد.
 2. طبق مقررات سازمان هواپیمایی کشوری، مسئولیت تاخیر یا تعجیل و کنسلی، در زمان انجام پرواز، بر عهده ی آن شرکت هواپیمایی می باشد.
 3. هنگام ثبت نام و رزرو بلیت، نام مسافر باید به صورت صحیح با حروف انگلیسی وارد شود. امکان اصلاح نام مسافر پس از خرید نهایی بلیت وجود ندارد و "بلیط مارکت"، هیچگونه مسئولیتی در قبال اطلاعاتی که به اشتباه وارد شده اند بر عهده ندارد. بنابراین برای اصلاح اطلاعات، مسافر موظف است بلیت را کنسل و مجدداً خریداری کند.
 4. بلیت خریداری شده، متعلق به مسافری است که مشخصاتش در سیستم وارد شده است و غیر قابل انتقال به غیر میباشد. در صورت عدم تطابق نام مسافر در بلیت با کارت شناسایی، از پذیرش ایشان معذور خواهیم بود.
 5. در قوانین هواپیمایی کشوری، مسافران نوزاد کمتر از دو سال، مسافران کودک بین دو تا دوازده سال تمام و مسافران بزرگسال بیش از دوازده سال سن دارند. در صورت عدم دقت خریدار و وارد نمودن رده ی سنی به صورت اشتباه، از سوار شدن مسافر به هواپیما ممانعت خواهد شد. بلیت نوزاد و کودک به هیچ عنوان به صورت مجزا از بلیت بزرگسال صادر نمی گردد.
 6. لازم به ذکر است قیمت بلیت های سیستمی برای مسافران نوزاد، کودک و بزرگسال متفاوت می باشد، اما قیمت بلیت های چارتری (غیر قابل استرداد) کودک با بزرگسال برابر است.
 7. پس از پرداخت مبلغ و تایید بلیت، رزرو و خرید قطعی شده و اطلاعات آن از طریق پیام کوتاه و ایمیل به مشتری ارسال می گردد. هنگام مراجعه به فرودگاه در پروازهای چارتر ارائه ی یک نسخه ی چاپ شده از بلیت و در پروازهای سیستمی، ارائه ی شماره ی بلیت به همراه کارت شناسایی به کانتر هواپیمایی مربوطه الزامی است.
 8. مطابق با قوانین هواپیمایی کشوری هر نوع کنسلی بلیت از جانب مسافر، شامل جریمه ی کنسلی می شود. مقدار این جریمه بنا بر قوانین کنسلی هر ایرلاین متفاوت است. پس از درخواست استرداد توسط مسافر، مبلغ جریمه از قیمت بلیت کسر شده و مابقی پول، به صورت آنلاین به حساب مسافر مرجوع می گردد. مدت زمان بازگشت وجه، تابع مقررات بین بانکی (بین 24 تا 72 ساعت) می باشد. این مسئله در مورد پروازهای چارتر یا غیر قابل استرداد صادق نیست و هزینه ی بلیت این پروازها در صورت کنسلی به طور کامل پرداخت می شود.
 9. لغو یا تاخیر پرواز بیش از دو ساعت، شامل جریمه ی کنسلی نمی شود. در این صورت مسافر می تواند به صورت آنلاین فرم درخواست استرداد بدون جریمه را پر کند.
 10. لازم به ذکر است اگر پرواز رفت و برگشت از دو ایرلاین مختلف انجام گیرد، در صورت لغو پرواز رفت یا انصراف مسافر از پرواز به دلیل تاخیر بیش از دو ساعت ایرلاین، ممکن است لغو پرواز برگشت شامل جریمه ی کنسلی شود.
 11. خریدار حق تغییر قیمت بلیت، دست بردن در مفاد بلیت و یا فروش مجدد بلیت با قیمتی بالاتر از مبلغ ذکر شده را ندارد.
 12. طبق قوانین سازمان هواپیمایی کشوری، همراه داشتن مجوز پزشک برای خانمهای باردار، افراد مبتلا به بیماریهای قلبی - عروقی، بیماریهای تنفسی، صرع، آنمی شدید، دیابت ملیتوس کنترل نشده، بیماران دیالیزی یا افرادی که از داروهای تضعیف کننده ی سیستم ایمنی استفاده می نمایند و یا هرگونه بیماری که سبب منع سفر هوایی باشد، هنگام سوار شدن به هواپیما ضروری می باشد. همچنین این گروه از مسافران ملزم به همراه داشتن داروهای مورد نیاز خود در طول سفر می باشند.
 13. بر اساس قوانین موجود، صدور بلیت در مسیرهای عتبات عالیات برای اتباع کشورهای افغانستان، هند، بنگلادش و پاکستان مقدور نیست و درصورت خرید بلیت توسط این افراد، تمام مسئولیتهای بعدی، بر عهده ی شخص کاربر خواهد بود.
برچسب ها {{item.name}}
;